ZŠ a MŠ Oskava
ZŠ a MŠOskava

"Malá škola = velká rodina"

Výlet do Pevnosti poznání

Pátek 24. června byl očekávaným výletním dnem pro děti z 1. - 3. třídy. Ráno 23 našich dětí vybavených batůžky a kšiltovkami radostně nastoupilo do autobusu v Oskavě.

Tu, i další cestu vláčkem z Uničova a pak i hodný kus cesty pěšky po Olomouci k Pevnosti poznání, zvládly děti naprosto pohodově. Chovaly se jako zkušení výletníci, a to přitom někteří cestovali teprve poněkolikáté a cestou jsme překonávali spoustu přechodů i různých dalších nástrah rozkopaného města.

Pevnost poznání -  interaktivní muzeum vědy, vybudované v bývalém dělostřeleckém skladu z doby Františka Josefa I., bylo zpočátku v obležení dalších školních tříd. Strategicky jsme tedy vyšli až nahoru a postupně cestou dolů navštívili všechny expozice muzea. Děti se samostatně vrhly do vyzkoušení všech zajímavých interaktivních exponátů, experimentů i hlavolamů a logických her. Na co nepřišly samy, s tím pomohli rádi kamarádi, paní učitelky nebo animátoři muzea.

Zajímalo je všechno a s radostným zaujetím, ať samy nebo v kamarádských skupinkách, prozkoumávaly taje a jevy přírody, vesmíru i lidského těla. Například objevovaly mozek zevnitř, procházely korytem řeky, koukaly do mikroskopu, pozorovaly hvězdné nebe a zjišťovaly svoji váhu na jiných planetách (a to je jen malý zlomek aktivit).  Prvňáčci tady hodně uplatnili, že se letos naučili číst. Úplně nakonec jsme navštívili vojenskou expozici v přízemí muzea, kde si mohli vyzkoušet historické uniformy, nabíjet dělo i střílet ze samostřílu.

Kdo chtěl, koupil si na závěr v pevnosti nějakou drobnost na památku.

Počasí nám přálo. Nepršelo, nebe bylo bez mráčku, nevyužili jsme tedy pláštěnky, ale zato jsme přivítali každý stín, který jsme cestou potkali. Být v Olomouci a nevidět z ní alespoň to nejtypičtější? To by byla škoda.  Slíbenou zmrzlinu jsme si tedy na olomouckém náměstí. Kromě krásných kašen a domů se dětem líbila také mobilní instalace barevných větrníků zavěšená vysoko nad hlavami v ulici blízko náměstí. Řekli jsme si několik nejdůležitějších faktů o olomoucké radnici, morovém sloupu, prohlédli si zblízka orloj.  Před odchodem jsme chvíli spočinuli ve stínu sloupu Svaté Trojice a nasávali atmosféru města. Pak už nás jen čekala cesta městem na vlakové nádraží, na kterou jsme se, unavení tolika zážitky, statečně vydali.

Náš výlet se vydařil!

Datum vložení: 28. 6. 2022 20:42
Datum poslední aktualizace: 28. 6. 2022 21:03
Autor: Helena Répalová

Základní škola

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Pranostiky

Pranostika na akt. měsíc

Jak Vavřinec zavaří, Bartoloměj zasmaží, tak se podzimek daří.

Pranostika na akt. den

Do svatého Vavřince nechval pšenice.

Aktuální počasí

dnes, úterý 9. 8. 2022
jasno 24 °C 14 °C
středa 10. 8. jasno 25/14 °C