Ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR

MŠMT informuje, že dne 8. 7. 2021 bylo vydáno ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví k omezení překročení státní hranice ČR, s účinností od 9. 7. 2021, které upravuje pravidla pro návrat zaměstnanců, dětí, žáků a studentů ze zahraničí takto:

1. Zaměstnanci jsou povinni informovat zaměstnavatele o svých cestách do zahraničí v posledních 14 dnech před návratem do zaměstnání do zemí s nízkým, středním, vysokým, velmi vysokým a extrémním rizikem výskytu onemocnění Covid-19, které přesahují 12 hodin (resp. 24 hodin, jde-li o sousední země).

V případě vstupu zpět na území ČR jsou tyto osoby povinny podrobit se RT-PCR nebo antigennímu testu na některém z veřejných odběrových míst.

Povinnost předložit výsledek testu se nevztahuje na:

a) očkované osoby s národním certifikátem o provedeném očkování

b) osoby, které prodělaly onemocnění Covid-19

c) osoby, které prokážou, že se na ně vztahuje výjimka z povinnosti podrobit se testu podle ochranného opatření

Z ochranného opatření plyne pro zaměstnavatele povinnost zamezit vstupu zaměstnancům, kteří se vrátili ze zahraničí, do doby, než se prokážou negativním testem nebo jinými skutečnostmi.

2. Povinnost informovat školu o cestách do zahraničí v posledních 14 dnech před zahájením školní docházky platí také pro děti v MŠ, žáky a studenty.

Pro vzdělávací instituci platí povinnost neumožnit osobám, které pobývaly v zahraničí, účast na vzdělávání do doby předložení negativního testu s výjimkou návratu ze zemí s nízkým a středním rizikem a s výjimkou dětí do 6 let, pro která platí zvláštní pravidla.

3. Pravidla pro jednotlivé skupiny zemí:

• s nízkým nebo středním rizikem („zelené a oranžové“ země) – může být umožněn vstup na pracoviště/do školy ihned po návratu ze zahraničí i do doby výsledku testu (antigenní test ne starší 48 hodin, RT-PCR test ne starší 72 hodin) za podmínky, že zaměstnanci/děti/žáci/studenti budou po tuto dobu používat respirátor, nikoliv zdravotnickou roušku.Test musí být proveden do 5 dnů od návratu. Lze použít i test provedený v dané cizí zemi před návratem, ne starší 48/72 hod.
  • s vysokým nebo velmi vysokým rizikem („světle a tmavě červené“ země) - daná osoba se musí nejdříve 5. den, nejpozději však 14. den od vstupu na území ČR podrobit RT-PCR testu a do doby výsledku testu se podrobit samoizolaci. Do doby výsledku testu jí nemůže být umožněn vstup na pracoviště nebo umožněna přítomnost na vzdělávání.
  • s extrémním rizikem nákazy („černé“ země) – do 24 hodin od vstupu na území ČR se podrobit RT-PCR testu a znovu nejdříve 10. den, nejpozději však 14. den se podrobit RT-PCR testu. Do výsledku RT-PCR testu podrobit se samoizolaci. Do předložení výsledku testu zaměstnavateli (určující je výsledek 2. testu – mezi 10. a 14. dnem od vstupu) nemůže být těmto osobám umožněn vstup na pracoviště a účast na vzdělávání.

Pro osoby, které se vrátily ze zemí extrémního rizika nákazy, platí povinnost nosit při opuštění bydliště respirátor po dobu 14 dnů od vstupu na území ČR.

4. Zvláštní pravidla pro děti do 6 let v mateřských školách

Pro děti do 6 let neplatí povinnost testování, ale pro MŠ se uplatňují zvláštní pravidla:

• MŠ nesmí umožnit osobní přítomnost dětí, které se vrátily ze země s velmi vysokým rizikem nákazy, po dobu 7 dnů od vstupu na území ČR, po dobu 10 dnů, jde-li o návrat ze zemí s extrémním rizikem nákazy.
  • I kdyby se tyto děti podrobily dobrovolnému testování a výsledek testu byl negativní, není možné takto prolomit povinnost samoizolace.
  • Pro děti v MŠ, které dovršily 6 let věku, platí stejná pravidla jako pro všechny osoby vracející se ze zahraničí.
Datum vložení: 14. 7. 2021 19:05
Datum poslední aktualizace: 14. 7. 2021 19:10
Autor: Mgr. Jaromíra Lónová

V březnu prach a v dubnu bláto - sedlákovi roste zlato.

Je-li Zelený čtvrtek bílý, tak je léto teplé.

dnes, čtvrtek 28. 3. 2024
sobota 30. 3. oblačno 13/9 °C