Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR

Dne 18. 11. 2021 schválila vláda ČR s účinností od 22. 11. 2021 mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví k:

A) povinnému testování zaměstnanců – včetně zaměstnanců škol,

B) testování ve školách v dalších termínech od 6. 12. 2021,

C) úpravě pravidel pro možnost testování obyvatel,

D) pravidlům pro maloobchod, služby a volnočasové aktivity.

Ad A) Všichni zaměstnanci mají povinnost podrobit se testování na pracovišti prostřednictvím rychlého antigenního testu, a to s frekvencí jedenkrát za týden. V případě, že zaměstnanec odmítne podrobit se testování nebo nedoloží výjimku z testování (OTN), je zaměstnavatel povinen tuto skutečnost ohlásit bez zbytečného odkladu místně příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví, který následně řeší porušení mimořádného opatření ze strany zaměstnance. Pokud je zaměstnanec na pracovišti pozitivně testován, má povinnost podrobit se PCR testu. Do doby jeho výsledku je považována nepřítomnost zaměstnance na pracovišti za překážku na straně zaměstnavatele s náhradou mzdy ve výši 100%, pokud mu není přidělena práce z domova.

Pro účely testování zaměstnanců škol a školských zařízení nebudou školám distribuovány antigenní testy.

Ad B) Povinné testování žáků ve školách bude probíhat v dalších termínech od 6. 12. 2021 s frekvencí jedenkrát týdně (pondělí). Testování se nemusí podrobit žáci, kteří:

- doloží očkování (14 dnů po dokončení plného schématu),

- prodělali onemocnění Covid-19 a neuplynulo více než 180 dnů od prvního pozitivního testu,

- doloží negativní výsledek testu provedeného v odběrovém místě (ne straší 24 hodin antigenní test, 72 hodin PCR test).

Žák, který se nepodrobí testování a nevztahuje se na něj žádná z výjimek, se bude moci prezenční výuky účastnit za speciálních podmínek:

- musí nosit ochranný prostředek dýchacích cest po celou dobu pobytu ve škole,

- nesmí cvičit ve vnitřních prostorách a zpívat, pokud nelze dodržet odstup 2 m,

- při stravování sedět odděleně v lavici nebo u stolu.

V případě, že žák odmítne jak testování, tak nošení ochranného prostředku (a nevztahuje se na něj žádná výjimka), nebude mu školou umožněna osobní přítomnost na vzdělávání. Pokud by škola toto připustila, poruší mimořádné opatření.

Ad C) Od 22. 11. 2021 se upravuje hrazení testů na vlastní žádost. PCR test se hradí v počtu 5 testů v jednom kalendářním měsíci:

- osobám do dovršení 18 let věku,

- osobám, které se nemohou podrobit očkování pro kontraindikaci,

- osobám s nedokončeným očkováním.

Osobám plně očkovaným se hradí 2 PCR testy v kalendářním měsíci.

V platnosti zůstávají všechna dříve přijatá opatření.

Datum vložení: 21. 11. 2021 20:14
Datum poslední aktualizace: 22. 11. 2021 20:18
Autor: Mgr. Jaromíra Lónová

Březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem.

Slepice kváčí, kohouti pějí, sedláčkové hrách a oves sejí.